V druhé polovině roku 1959 se změnila politika Sovětského svazu i jeho satelitů vůči Kubě. Nezastupitelnou úlohu v tomto procesu sehrála sovětská rozvědka, I. hlavní správa KGB při Radě ministrů SSSR pod vedením gen. Alexandra Michailoviče Sacharovského, která do složité zahraničněpolitické operace získání důležitého předmostí na západní polokouli zapojila i bezpečnostní služby komunistických satelitů. Rozsah čs. pomoci v bezpečnostní oblasti a vliv československé Státní bezpečnosti na Kubě zůstával v podstatě až dosud na okraji odborného zájmu.
Činnost vojenské kontrarozvědky (VKR) v období komunistického režimu byla dlouhou dobu stranou zájmu veřejnosti. Z publikovaných struktur Státní bezpečnosti bylo zřejmé, že sice byla její součástí, ale personální obsazení a její agentura zůstávaly na rozdíl od ostatních útvarů tajné policie dlouhou dobu neznámé,..
Prezentovaná edice rozhlasového vysílání Svobodné Evropy (ve dnech od 20. října do 30. listopadu 1956), v podobě zachycované československými odposlechovými orgány, velmi zajímavým a přesvědčivým způsobem – v podstatě den po dni – charakterizuje bezprostřední vývoj americké politiky a propagandy vůči událostem v Maďarsku.
Dne 26. června 2016 se na Ďáblickém hřbitově konalo pietní shromáždění, které se zde tradičně koná v předvečer výročí popravy Milady Horákové, Záviše Kalandry, Oldřicha Pecla a Jana Buchala. Organizátorem je Sdružení bývalých politických vězňů, jehož představitelé po roce 1989 upravili prostor, kde komunisté tajně zahrabali ostatky okolo 200 politckých vězňů. Podle některých pramenů jsou zde také uloženy ostatky parašutistů z Resslovy ulice. Jeden z projevů přenesl pan senátor Zdeněk Papoušek, s jehož svolení je zde publikován. Název zvolila redakce.